Kim jest gentle-man?

W naszym języku funkcjonują słowa, które mogą wydawać się nieco niedzisiejsze, przypisywane i kojarzone z latami minionymi. Mają one jednak sporą wartość i warto byłoby, by ponownie stały się powszechniejsze, zachęcając do hołdowania tamtym wartościom. Gentle-man jest jednym z takich określeń.

Gentleman
Na przełomie dziejów wizerunek Gentle-mana zmieniał się dynamicznie. Dziś możemy zaobserwować różniczce pomiędzy gentlemanami z przeszłości a ówczesnymi. Ta zmiana gównie dotyczmy przyjętych wartości.

zasady gentlemana

Kultura w codziennych zachowaniach gentelmana

Mówiąc o takim mężczyźnie określanym jako gentle-man, mamy na myśli człowieka kulturalnego i wyważonego, potrafiącego odpowiednio się zachować w każdej sytuacji. Można go też poznać po wysokim poziomie wypowiedzi, pozbawionej przekleństw i nieodpowiednich naleciałości. Zachowania, jakie reprezentuje gentleman kojarzone są w dużym stopniu ze stosunkiem i reakcjami wyrażanymi wobec kobiet. Oczekuje się od niego takich gestów jak przepuszczanie w drzwiach, pomoc w zdjęciu okrycia wierzchniego czy jego założeniu, a także w podaniu i odwieszeniu, oraz otwieranie drzwi w samochodzie. Można tu więc mówić o szeroko pojmowanym i wyrażanym szacunku oraz uprzejmości i pomocności.

kim jest gentle man
Gentleman to nie tylko ubiór, dobrze skrojone i dobrane akcesoria męskie. To także, a może i przede wszystkim styl życia!

Odpowiedni ubiór dżentelmena

Chociaż określenie dżentelmen odnosi się głównie do kultury osobistej i zachowania, to jednak nikt myśląc o nim nie wyobraża sobie osoby ubierającej się na co dzień, a tym bardziej na ważniejsze okazje, w dres. Wyjątkiem są oczywiście aktywności sportowe i inne tego typu uzasadnienia. Na co dzień jednak widzimy go raczej ubranego w sposób schludny i raczej elegancki, choć bez nachalnej przesady. Istotnymi elementami są buty, marynarka, lecz klasa wyraża się także w dobrze dobranych dodatkach, takich jak odpowiedni zegarek.

kim jest gentleman
Zawsze zwracamy uwagę na męski ubiór i to nie zmieni się nigdy. Wszak “Jak Was widzą, tak piszą”.

Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do przeczytania naszych poradników,
Weronika i Adam